نخستین گام های ثبت شرکت چیست ؟

شروع موضوع توسط fekre ‏23 فوریه 2019 در انجمن معرفی سایر سایت ها

 1. fekre

  fekre New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏28 اکتبر 2018
  ارسال ها:
  28
  تشکر شده:
  0
  شرکت تجاری عبارتست از نوعی شرکت عقدی که به موجب قوانین تجاری و مالی برای انجام امور بازرگانی تشکیل و منشا پیدایش شخصیت حقوقی در حقوق خصوصی می شود.
  اولین گام در راه انعقاد شرکت تجاری تعیین نوع شرکت از میان انواع شرکت های معرفی شده در قانون است. اشکال مختلف شرکت بنا به وضعیت سرمایه و خواست شرکاء موجب گردیده انواع شرکت های تجاری توسط قانونگذار پیش بینی گردد تا موسسین شرکت با در نظر گرفتن شرایط و خواست خود بتواند نزدیک ترین شرکت را متناسب با شرایط خود برگزینند و به ثبت برساند.
  مضاف بر این ، قبل از تاسیس و ثبت هر شرکت ، موسسین و سهامداران شرکت باید در خصوص موضوع شرکت ، کفایت تعداد شرکا و همچنین نام شرکت تصمیم گیری و اقدام نمایند. زیرا تعیین این موارد اساس کار شرکت بوده و اصولاَ بدون تصمیم گیری و تعیین این موارد امکان تاسیس و ثبت هیچ شرکتی وجود ندارد. لذا ذیلاَ به شرح هر یک از این موارد می پردازیم.

  انواع شرکت های تجاری
  ذهن خلاق انسان و نیازهای نامحدود وی موجب شده است که انواع گوناگونی از شرکت تجاری بوجود آید. انتخاب نوع شرکت از میان انواع شرکت های تجاری، مستلزم رعایت قوانین و مقرراتی است که ما در ادامه سعی کرده ایم به صورت ساده به تعریف انواع شرکت و ویژگی های آن ها بپردازیم تا مخاطبین بتوانند به طور اجمالی بر قوانین و مقررات شرکت های تجاری تسلط یابند.
  از نظر ماده 20 قانون تجارت اقسام شرکت های تجاری عبارتند از :
  1- شرکت نسبی
  2- شرکت تضامنی
  3- شرکت با مسئولیت محدود
  4- شرکت مختلط سهامی
  5- شرکت مختلط غیرسهامی
  6- شرکت سهامی (عام و خاص )
  7- شرکت تعاونی

  الف- شرکت نسبی

  شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجاری در تحت اسم مخصوص بین دو یا جند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکا به نسبت سرمایه ایست که در شرکت گذاشته است.

  ویژگی های شرکت نسبی
  1- مسئولیت شرکا در برابر طلبکاران شرکت، محدود به آورده آنان به شرکت نیست بلکه به نسبت سهم خویش در شرکت در برابر طلبکاران مسئول هستند. بنابراین چنانچه مثلاَ شرکتی نسبی با دو سهم مساوی یک میلیون ریالی تشکیل شده و در نتیجه معاملات شرکت دو میلیون ریال طلب ایجاد شود، علاوه بر اینکه طلبکار، تمام سرمایه شرکت را می ستاید حق دارد به هر یک از دو شریک نیز جهت مطالبه پانصد هزار ریال مراجعه نماید. در شرکت مدنی نیز دقیقاَ همین قاعده حاکم است جز آنکه مرحله رجوع به شرکت قبل از رجوع به شرکا با توجه به عدم وجود شخصیت حقوقی منتفی است.
  بنابراین شرکت نسبی برای سرمایه گذار امنیت کافی ایجاد نمی کند بلکه به عکس برای معامله کنندگان با شرکت امنیت نسبی فراهم می کند .

  نخستین گام های ثبت شرکت چیست ؟
   

به اشتراک بگذارید