لوله های اسپیرال

شروع موضوع توسط ejosh ‏10 آوریل 2017 در انجمن بازرسی خط لوله (PIPE LINE)

 1. ejosh

  ejosh Administrator عضو کادر مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏9 آوریل 2017
  ارسال ها:
  35
  تشکر شده:
  20
  اسپیرال، یکی از روش های تولید لوله های قطور می‌باشد، که در آن درز جوش لوله به شکل مارپیج فنری (اسپیرال) می‌باشد. سهولت تامین مواد اولیه فولادی و همچنین امکان تولید لوله در اقطار مختلف با یک عرض ورق از مزایای قابل توجه تولید این نوع لوله‌ها می‌باشد. همچنین امکان تولید لوله در اقطار بیشتر از 56 اینچ (1400 میلیمتر) به صورت معمول تنها به روش اسپیرال امکانپذیر است.
  [​IMG]

  بازرسی مواد اوليه

  پس از تهيه مواد اوليه و ورود به کارخانه واحد کنترل کيفيت جهت تهيه مواد طبق روش پايش و اندازه گيری بازرسی مواد اوليه را انجام مي دهد.

  انجام عمليات آماده سازی کلاف

  قبل از اينکه کلاف به ماشين های لوله سازی انتقال يابد سر کلاف توسط دستگاه CCP، برشکاری مي گردد.

  انجام عمليات بازکردن کلاف

  کلاف بر روی ماشين های لوله سازی ابتدا بر روی دستگاه کلاف بازکن قرار گرفته و عمليات باز کردن کلاف توسط اين دستگاه انجام می گردد .

  انجام عمليات صاف کردن ورق توسط غلطکهای صاف کن

  پس از باز شدن کلاف بر روی دستگاه کلاف بازکن ورق در مسير غلطکهای صاف کن قرار گرفته و عمليات صاف کردن ورق انجام می گردد.  جوش عرضي انتهاي كلاف به ابتداي كلاف بعدي

  جوش عرضی يا Skelp End Weld به درز جوشی اطلاق می شود که دو انتهای کلاف فولادی را به هم متصل می نمايد . اين درز جوش ابتـدا در روی ماشين لولـه سازی و با روش جوشکاری زير پـودری (SAW) جوش مي شود . پس از فرم دادن ورق به شکل لوله و تشکيل درز جوش عرضی خارجی , اين درز جوش از بيرون با همان روش بالا جوشکاری مي گردد .

  آماده سازی لبه ورق

  جهت انجام عمليات صحيح جوشکاری و اطمينان از صحت جوش, عمليات پخ زدن لبه ها توسط دستگاه پخ زن ( Edge Miller ) و يا با استفاده از تيغه های لبه برداری ( Slitter ) صورت مي پذيرد.

  نيروی محرکه اصلي

  هدايت ورق به سمت قسمت شکل دهی توسط دستگاه نيرو محرکه اصلی طبق انجام می گردد.

  شکل دهی لوله

  عملیات جوش کاری

  تست امواج مافوق صوت بصورت اتوماتیک بر روی صد در صد درز جوش لوله

  جهت حصول اطمينان از سالم بودن جوش, تست غيرمخرب ( امواج مافوق صوت ) بصورت پيوسته بر روی درز جوش انجام ميگردد . بازرسی و اندازه گيريهای لازم بر اساس نيازمنديهای محصول در حين توليد: پس از اينکه لوله از مرحله شکل دهی (Forming) خارج گرديد, اپراتور دستگاه آلتراسونيک اتوماتيک تست امواج مافوق صوت را روی جوش لوله مطابق روش اجرايي پايش و اندازه گيری انجام می دهد.

  برش لوله

  بمنظور برش لوله در طولهای استاندارد و يا بنابرخواسته مشتری دستگاه برش پلاسما بر اساس گاز يونيزه شده نيتروژن عمل می کند, در جريان اين عمل ميان قطب مثبت (لوله) و قطب منفی (نازل) قوس زده که منجر به يونيزه شدن گاز نيتروژن می شود ( ازاطراف نازل شارژ می گردد), بنابراين حرارت لازم جهت برش ايجاد شده و عمليات برش صورت مي پذيرد.

  تمیز کاری داخل لوله

  در جريان عمليات جوشکاری به روش زير پودری ( SAW ) سرباره های حاصل از جوشکاری و پودر جوشکاری در داخل لوله باقي می ماند که پس از برش لوله در صورتی که لوله از نوع T ( لوله با جوش عرضی ) نباشد مستقيماً به محل دستگاه تميزکاری داخلی و درصورتيکه لوله از نوع T باشد پس از انجام عمليات جوشکاری عرضی به دستگاه تميزکاری داخلی انتقال مي يابد, عمليات تميزکاری صورت می پذيرد .

  بازرسی چشمی

  پس از تميزکاری داخل لوله , آن را به محل بازرسی چشمی انتقال مي دهند , در اين محل کليه عمليات بازرسی چشمی بر روی درز جوش و بدنه لوله صورت می پذيرد .

  تست امواج مافوق صوت بصورت دستی بر روی جوش عرضی

  برای حصول اطمينان از بی عيب بودن جوش عرضی لوله تست غيرمخرب ( امواج مافوق صوت ) به صورت دستی, بر روی جوش صورت می پذيرد .

  تعمیرات لوله

  چنانچه مواضعی از درز جوشکاري شده، معيوب تشخيص داده شود, لوله بصورت اتوماتيک به ايستگاه تعميرات جوش منتقل شده و جوشکار واحد تعميرات لوله نسبت به تعمير مواضع معيوب اقدام می نمايد

  تست هیدرو استاتیک

  پس از اينکه لوله ها بازرسی چشمی و تعميرات آن انجام شد به مرحلة هيدروتست ارسال می گردد (توسط خط انتقال اتوماتيک) که در آن مرحله سرپرست خط انتقال با توجه به قطر لوله, ضخامت ورق ( فرمول محاسبه ميباشد که P فشار هيدروتسـت و S درصدی از تنش تسليم ورق (Yield Point) و t ضخامت جدار لوله و D قطر خارجی لوله می باشد ) و تنش تسليم ورق را تعيين و به اپراتور اعلام می نمايد. اين محاسبه با توجه به نيازمنديهای مشتری تصريح شده در قرارداد صورت می پذيرد.

  پخ کردن دو انتهای لوله

  پس از آنکه عمليات هيدروتست روی لوله انجام گرديد, چنانچه بر اساس الزامات مشتری نيازی به پخ زدن دو انتهای لوله بود, لـولـه ها به قسمت Beveling Machine ارسال می گردند و بايد دو سر لوله ها را پخ زنی نمايد, اين عمليات مطابق با نيازمنديهای مشتری که مطابق با استاندارد درخواستی وی در قـرارداد فــروش تصريـح شـده باشـد, صـورت می پذيرد. پس از آنکه عمليات Bevel روی لوله ها انجام گرديد لوله ها توسط اپراتور خط انتقال به بازرسی نهايی ارسال می گردند.

  بازرسی نهایی

  پس از آنکه لوله ها به مرحلة بازرسی نهايی رسيد، بازرس نهايی کنترل کيفی مجدداً تمامی جوش و بدنه لوله را مورد بازرسی چشمی قرار ميدهد که در اين مرحله بازرس نهايی کنترل کيفی انجام تست آلتراسونيک دستی را برای تمام مواضع تعميری مورد بررسی قرار داده و آنرا تأييد مي نمايد. همچنين بازرس اين قسمت تمام اندازه گيريهای ابعادی لوله را به همراه کنترل های انجام مي دهد.

  حمل و نقل

  پس از آنکه لوله توليد شد برچسبی توسط اپراتور ماشين لوله سازی داخل لوله چسبانده می شود که حاوی اطلاعات زير می باشد:

  شماره لوله, سايز لوله, شماره قرارداد, وزن لوله, تاريخ توليد, استاندارد درخواستی و گريد فولاد توليدی می باشد که سرپرست ماشينهای توليد موظف می باشد, اين برچسب ها را تکميل و به اپراتور ماشين لوله سازی تحويل نمايد و شماره لوله را بدين صورت تخصيص می دهد که در هر قرارداد از شماره يک شروع به شماره گذاری می نمايد و وزن لوله در انتهای سالن (در ايستگاه بازرسی نهايی) تکميل و استاندارد درخواستی از قرارداد فروش و گريد فولاد از ورق مصرف شده (اطلاعات موجود در روی کلاف) بدست می آيد.
   
  mohsen از این پست تشکر کرده است.
 2. mohsen

  mohsen New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏10 آوریل 2017
  ارسال ها:
  7
  تشکر شده:
  8
  جنسیت:
  مرد
  ممنون از مطالب مفیدتون
   

به اشتراک بگذارید