عایق رطوبتی بتن

شروع موضوع توسط yasamin28 ‏15 مارس 2018 در انجمن عایق و پوشش های صنعتی

 1. yasamin28

  yasamin28 New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏15 مارس 2018
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  جنسیت:
  زن
  عایق رطوبتی بتن ، محصول تک جزئی برپایه رزینهای آکریلیک(واتربیس) بوده که جهت ایزولاسیون سرویسهای بهداشتی ، حمام ،استخر، بام ،دیوارهای جانبی و کلیه سطوح داخلی و خارج ساختمان استفاده می گردد .

  عایق رطوبتی بتن نسل جدیدی از مواد آببندی می باشد که در این سیستم نقصهای موجوددرعایق های پایه قیری را کاملا" برطرف نموده و بعنوان یک پوشش آببند ایده آل در صنعت ساختمان محسوب می شود .لذا جهت آگاهی بیشتر به چند مورد از مزایای عایق رطوبتی بتن به شرح ذیل می توان اشاره نمود:

  1- عایق رطوبتی بتن کاملا" سازگار با محیط زیست و بدون آلاینده های محیط زیستی وغیرسمی می باشد .

  2- اجرای سریع و آسان عایق رطوبتی بتن ، تمیز و بصورت یکپارچه برروی هر گونه سطوح افقی و عمودی گچ،بتن ،سیمان ،آسفالت ،فلز،

  3- خاصیت انعطاف پذیری فوق العاده بالای عایق رطوبتی بتن 180+درجه الی 40- درجه سانتی گراد

  4- سهولت در ترمیم آن( قبل و بعد از نازک کاری )

  5- غیر قابل اشتعال بودن عایق رطوبتی بتن

  6- بعنوان یک پوشش دکوراتیو در رنگهای دلخواه در خارج ساختمان نیز میتوان استفاده نمود .

  7- 35درصد صرفه جوئی در مصرف انرژی ، مقاومت بالای عایق رطوبتی بتن در برابر هر گونه شرایط جوی ،نورخورشید (بدون تجزیه شدن و تاثیر منفی ) ، سرما و یخبندان و نزولات جوی

  8- غیر سمی بودن عایق رطوبتی بتن


  موارد کاربرد:

  عایق رطوبتی بتن مناسب جهت ایزولاسیون بام های عایق شده با ایزوگام و آسفالت دارای نشتی ، بدون نیاز به اجرای مجدد آسفالت و یا ایزوگام می باشد .

  ایزولاسیون سرویس های بهداشتی ، حمام و...

  ایزولاسیون فونداسیون و کلیه سطوح در تماس با خاک

  عایق رطوبتی بتن مناسب جهت استفاده در ایزولاسیون باغچه های داخل و نمای ساختمان ها می باشد .

  ایزولاسیون و پوشش نهایی دیوارهای غربی و نمای ساختمان ها با استفاده از عایق رطوبتی بتن

  عایق رطوبتی بتن مناسب جهت ایزولاسیون کلیه سقف های شیب دار با چسبندگی بسیار عالی به ورق های گالوانیزه و فلزی می باشد .

  آببندی استخر ، سونا ، جکوزی و گنبد مساجد

  عایق رطوبتی بتن به عنوان پوشش نمای جانبی و اصلی کلیه ساختمانها با طرح ها و رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرید .


  روش مصرف :

  در هنگام اجرای عایق رطوبتی بتن ابتدا می بایست هر گونه آلودگی ،چربی ،روغن و یا پوسته شدگیها و نقاط سست و لق را از روی سطح زدوده و سپس آن را با آب به خوبی شستشو دهید . درز و ترکها و شکستگیها ی موجود را با ملات ترمیمی مناسب ترجیحا" ترکهای درشت با عایق با ترکیب سیمان سفید و ترکهای ریز پر نمائید .سپس محصول عایق رطوبتی بتن را با غلتک ، قلم مو و یا به صورت اسپری برسطح اعمال نمائید . (هم زدن عایق رطوبتی بتن توسط همزن برقی و یا دستی قبل از اجرا به پوشش دهی بهتر آن منجر خواهد شد.) میزان مصرف عایق رطوبتی بتن با توجه به زبری و نرمی سطح در حدود 500 الی1000 گرم در متر مربع بوده که می بایست حداقل در سه لایه و به فاصله زمانی 3 ساعت انجام پذیرد .


  نکات اجرایی

  نکته 1) برای اجرای دست اول عایق رطوبتی بتن ، به میزان 50% آب به آن اضافه کرده و به عنوان آستری (پرایمر) برروی سطح اعمال نمایید .در دستهای بعدی ( حداقل دو دست) از رقیق کردن عایق رطوبتی بتن تا حد امکان خودداری کرده(میزان 5%) و در صورت اعمال با اسپری تا میزان حداکثر 10% به آن آب اضافه گردد.

  نکته 2) سطوح گالوانیزه می بایست اکسید شده (گالوانیزه گرم بوده) و سایر سطوح فلزی نیز عاری از هرگونه روغن وگرد و خاک باشد .

  نکته 3) در صورت نیاز به اعمال عایق رطوبتی بتن در بام و سطوحی که نیاز به تردد ترافیکی دارند و یا سطوح قدیمی آسفالت شده دارای ترک و مانند آن می بایست از یک لایه منسوج نبافته توری الیاف شیشه ای باشبکه ریز به شرح ذیل استفاده نمود .

  پس از آماده سازی لازم و اعمال یک دست آستری، عایق را با غلتک بدون رقیق سازی آن لایه منسوج توری الیاف شیشه ای با شبکه ریز را برروی سطح چسبانده و سپس لایه دوم عایق رطوبتی بتن را اجرا نمائید . این عمل موجب افزایش مقاومت عایق رطوبتی بتن در برابر سوراخ شدگی می گردد .بدیهی است درمکانهای قرارگیری پایه کولر و مانند آن تکرار این عمل موجب افزایش دوام عمر خواهد شد .

  نکته 4) درصورتیکه ازاین عایق رطوبتی بتن بعنوان پوشش دکوراتیو برروی سطوح صاف ایزوگام و یا مواد قیری استفاده شود بایستی در سه مرحله بصورت نازک اجرا کرد و درصورتیکه بعنوان آببندی استفاده شود بهتراست ازتوری منسوج نبافته شده در زیرآن استفاده شود.

  نکته 5) سطوح خیس و مرطوب و یا در تماس با منبع رطوبت (استخرومخزن آب ) می بایست با استفاده از ماستیک آماده سازی شده و سپس عایق رطوبتی بتن اجرا گردد.

  نکته 6) درز موجود بین ورقها و یا پوشش سطوح شیبدار بام ، درزهای انبساط و انقطاع و مانند آن می بایست توسط منسوج نبافته تقویت گردند.

  حداقل دمای محیط و سطح کاردر زمان اجرای عایق رطوبتی بتن 5+ و حداکثر 35+ درجه سانتی گراد می باشد .

  جهت جلوگیری از سوراخ شدن و یا تخریب عایق رطوبتی بتن برروی بام دراثر تردد، حمل وسایل و یا برف روبی استفاده ازسنگفرش ، پوشش موزاییکی و مانند آن موجب افزایش عمر عایق رطوبتی بتن و اطمینان از کارکرد مناسب و مطلوب خواهد شد .


  نکات ایمنی :

  عایق رطوبتی بتن به علت غیرسمی بودن در صورتیکه اشتباه نوشیده شود1 الی 2 لیوان آب بنوشید ، چنانچه حساسیت داد به پزشک مراجعه شود .

  عایق رطوبتی بتن باید دور ازدسترس اطفال نگهداری شود .

  ابزار استفاده شده با عایق رطوبتی بتن پس از انجام کار کاملا" با آب شستشو شود


  روش عمل آوری:

  عایق رطوبتی بتن اجرا شده پس از 1 الی 2 ساعت (بسته به شرایط محیطی ،دما و رطوبت ) به صورت سطحی خشک شده و درزمان گیرش آن (بین24الی48ساعت) می بایست از تماس هر گونه مایعات ، آب ، نم ،رطوبت و نزولات جوی با آن جلوگیری نمود.
   
 2. shahabiyan

  shahabiyan New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏13 جولای 2020
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  جنسیت:
  مرد
  عایق رطوبتی برای جلوگیری از ورود نم و رطوبت بهترین انتخاب است؛ فضاهای تر ساختمان به نقاطی از ساختمان گفته می شود که در معرض نم و رطوبت قرار دارند و در واقع به عنوان نقاط آسیب پذیر سازه ها شناخته شده اند که در صورت بی توجهی کردن به آن ها، در آینده ای نه چندان دور سازه ها و ساختمان ها را با مشکلات عدیدی مواجه خواهد کرد.
   

به اشتراک بگذارید