رادیوگرافی جوش

شروع موضوع توسط mahsabk ‏18 آوریل 2017 در انجمن بازرسی جوش (عمومی)

 1. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  18
  جنسیت:
  زن
  رادیوگرافی صنعتی و یا بازرسی جوش رادیوگرافی RT با استفاده از تابش الکترومغناطیسی پرتو یونیساز برای مشاهده عیوبی که با چشم در حالت عادی دیده نمی شود استفاده می شود. بازرسی جوش رادیوگرافی یکی از روش های تست غیر مخرب متداول می باشد. در واقع این یک روش بازرسی مواد برای نقص پنهان با استفاده از قابلیت طول موج کوتاه تابش الکترومغناطیسی، اشعه ایکس و اشعه گاما، به منظور نفوذ به مواد مختلف است.

  بازرسی جوش رادیوگرافی : متدها
  رادیوگرافی با اشعه ایکس
  تست رادیوگرافی rt بر پایه ی قابلیت عبور از اجسام اشعه ایکس و گاما استفاده میکند تا ناپیوستگی در اجزای داخلی اجسام کدر را تشخیص دهد. در بازرسی جوش رادیوگرافی با اشعه-ایکس لوله اشعه ایکس در یک طرف جسم مورد آزمایش و فیلم در طرف دیگر آن قرار می گیرد. سپس تابش توسط جسم مورد آزمایش در سطوح مختلف جذب می شود، به دلیل آنکه ترک و ناپیوستگی اشعه های تابیده شده را جذب نمب کند بنابر این تصویری از آن در فیلم در طرف دیگر تشکیل می شود. نقص هایی مانند تخلخل و ترک به آسانی قابل مشاهده هستند.

  رادیوگرافی با اشعه گاما
  اشعه گاما (اشعه Y) برای بازرسی مواد ضخیم تر بهتر است. به طور کلی اشعه گاما انرژی بالاتری دارد و می تواند در ضخامت بیش از۵۰۰MM نفوذ کند. اصول بازرسی جوش رادیوگرافی در هر دو نوع تست مشابه است. بر خلاف اشعه ایکس هر چند، پرتو گاما توسط یک ایزوتوپ رادیواکتیوی تولید می شود.

  هنگامی که اشعه ایکس یا اشعه گاما در یک بخش از قطعات بهم جوش خورده تابیده می شوند. همه ی تابش از عبور نمی کند. مواد مختلف، بسته به تراکم ، تعداد و ضخامت اتمی آنها، طول موج های مختلف از انرژی تابشی را جذب می کند.

  کاربرد بازرسی جوش رادیوگرافی RT
  بازرسی رادیوگرافی جوش می تواند یک رکورد فیلم دائمی از کیفیت جوش را که تفسیر آن توسط تکنسین آموزش دیده تفریبا آسان است را ارائه می کند. اگر چه این روش بازرسی جوش از تست های غیر مخرب کند و گران است ، اما یک روش مثبت برای تشخیص تخلخل اجزاء، ترک، و حفره داخلی، از جوش است. برای جلوگیری از تفسیر غلط فیلم رادیوگرافی، ضروری است که تفسیر رادیوگرافی توسط متخصصین باتجربه انجام شود زیرا هزینه بر بوده و موجب تداخل جدی در بهره وری می شود.

  بازرسی جوش رادیوگرافی : ایمنی
  در هنگام بازرسی جوش رادیوگرافی باید ملاحظات ایمنی آشکار را در انجام تست رادیوگرافی RT با اشعه ایکس و اشعه گاما انجام داد. این اشعه های نامرئی را با چشم غیر مسلح نمی توان دید و می تواند آسیب جدی به سلامت و ایمنی بزند لزا تنها پرسنل آموزش دیده و متخصص باید این نوع تست غیر مخرب را انجام دهند.

  سه راه محافظت از بازرس تست رادیوگرافی جوش RT این است که آنها بیش از سطح مورد نیاز از تابش، زمان، فاصله محافظ قرار نگیرند. هرچقدر در زمان کمتری در معرض تابش قرار گیرند و هرچه فاصله آنها از منبع رادیواکتیو بیشتر باشد آسیب آنها کمتر خواهد بود.
   
  naftiran و wfaejoosh از این پست تشکر کرده اند.
 2. naftiran

  naftiran New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏19 آوریل 2017
  ارسال ها:
  3
  تشکر شده:
  3
  جنسیت:
  مرد
  با سلام
  خیلی مفید بود
  ممنون از پستتون
   
 3. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  18
  جنسیت:
  زن
  خواهش میکنم مطالب بیشتر رو می تونید تو سایت مشاهده کنید. شرکت بازرسی جوش نیک بینش کارن
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏28 آوریل 2017

به اشتراک بگذارید