خطوط لوله

شروع موضوع توسط MOHAMAD ‏4 می 2017 در انجمن بازرسی خط لوله (PIPE LINE)

 1. MOHAMAD

  MOHAMAD New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏4 می 2017
  ارسال ها:
  7
  تشکر شده:
  7
  جنسیت:
  مرد
  خطوط لوله مانند رگهای اصلی در نقاط مختلف کشور در گستره پهناوری ایجاد شده، سیالات را از مراکز تولید به مراکز فرآورش و پالایش و یا مصرف می‌رسانند.

  خطوط لوله در مسیر خود با عوارض طبیعی بسیاری مواجه می‌شوند که عبور از آنها مسائل ومشکلاتی در برداشته و قوانین و مقررات خاصی برآنها حاکم است.

  جوشکاری خطوط لوله از این نظر که بهره‌بردار آمادگی تعمیرات و رسیدگی زیاد آنها را ندارد و قرار است این خطوط سرویس بی دردسری را به بهره‌برداران بدهند، حائز اهمیت فراوانی است. به همین منظور سعی شده که پس از آشنائی با ساخت لوله، نکات مهم جوشکاری از استاندارد API ۱۱۰۴ «که امروزه برای خطوط لوله بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد»، مقررات احداث خطوط لوله گاز شرکت ملی گاز ایران، مشخصات فنی پروژه های اجرا شده خطوط لوله، بهمراه نکات دیگری که از دستورالعمل‌های اروپائی و آسیایی تهیه شده در جزوه گنجانیده شود.

  ساخت لولـه

  لولـه به صورت بی درز و درزدار تهیه می شود. لولـه درزدار هم دارای درز طولی مستقیم و هم دارای درز مارپیچ است.

  لولـه های درزدار از ورق تهیه می شود. نمودار تولید لولـه درز مستقیم و درز مارپیچ در کارخانجات لولـه سازی داخل کشور بطور ساده نشان داده شده است.

  بازرسی و کنترل کیفیت

  بازرسی و کنترل کیفیت کارخانه، برروی مواد خام رسیده به کارخانه و در طول فرایند ساخت لولـه تستها و آزمایشات گوناگونی بر مبنای استاندارد انجام می دهد که عبارتند از:

  • چند ایستگاه بازرسی چشمی
  • چند ایستگاه آلتراسونیک
  • ایستگاه هایدروتست
  احداث خطوط لولـه انتقال

  ۱- مشخصات فنی و نقشه ها

  ۲- تعیین مسیر (حریم و باند عملیات ساختمانی)

  ۳- جاده دسترسی (راههای دسترسی، تسطیح، جاده دسترسی)

  ۴- تحویل گیری ، حمل و نقل، بارگیری، تخلیه و انبار کردن کالا و مواد

  خط لولـه

  مسیر خط لولـه (PIPE LINE ROUTE)

  مسیر خط لولـه براساس نقشه ها پیاده شده،‏‏‏‏ با راهنمایی طراح یا نماینده او با نقشه برداری و علامت گذاری تثبیت می گردد.

  حریم عملیات ساختمانی (RIGHT OF WAY)

  حریم عملیات ساختمانی مسیری است در طول خط لولـه که کارفرما با عرض هایی متناسب با قطر لولـه، تحصیل اراضی نموده و در اختیار پیمانکار قرار می دهد.

  حمل و نقل

  پیمانکار میبایست در هنگام بارگیری، حمل، تخلیه از ابزار وسایل مورد لزوم بنحوی استفاده نماید که به کیفیت فنی و چشمی اجناس و مصالح عهده کارفرما هیچگونه صدمه ای وارد نگردد.

  اجناس و مصالح در هنگام حمل و نقل نبایستی انداخته شده و یا به موانعی برخورد نماید که موجب خسارت به آنها یا به عایق و بسته بندی آنها گردد، بلکه باید توسط وسایل وابزار مناسب از یک ارتفاع به ارتفاع دیگر منتقل شوند.

  انبار کردن

  پیمانکارموظف است انبارهای مورداحتیاج ومتناسب با اجناس مختلف پروژه را احداث نماید.

  محل زمین انبار لولـه ها بایستی حتی الامکان در مجاورت راه های عمومی بوده و در مسیر مسیل یا آبهای فصلی قرار نگرفته و باتلاقی نباشد.

  محل انتخاب شده بایستی تسطیح و کوبیده شود و شیبی در جهت شیب طبیعی زمین داشته باشد و در صورت پودری بودن زمین بایستی سطح آن شن ریزی و کوبیده شود.

  زنگ زدائی سطح لولـه ها

  لولـه ها با یکی از روشهای شن زنی یا ماسه پاشی(Sand Blasting) و یا ساچمه زنی (Shot-Grit Blasting) از آثار ، زنگ، پوسته اکسید (Mill Scale) مواد روغنی ، کثافات و غیره کاملاً پاک شود.

  لولـه هائی که برای زنگ زدائی بکارگاه زنگ زدائی حمل میگردند بایستی توسط پیمانکار بازرسی چشمی شده و فقط لولـه های سالم زنگ زدائی گردند.

  پرایمرزنی اولیه (آستری)

  • پرایمر زنی بلافاصله بعد از زنگ زدائی سطح لولـه و پس از گردگیری ناشی از شن زنی یا ماسه پاشی باید انجام شود.
  • قبل از بازدید درب بشکه های پرایمر باید آنها را چندین بار غلطاند تا محتویات داخل آن کاملاً مخلوط شود.
  جوشکاری

  کلیه جوشکاری لولـه ها و اتصالات، شیرها، اتصالات نهائی براساس استاندارد API 1104 انجام خواهد شد.

  بازرسان مجاز خواهند بود در تمام اوقات از کارگاه بازدید نموده و به تمام اطلاعات مربوط به جوشکاری، رادیوگرافی، روش جوشکاری مشروحه در این مشخصات دسترسی داشته باشند. جوشکاری با دست و با استفاده از روش (Electric Arc Welding) و الکترودهای پوشش دار (Shielded Electrodes) انجام خواهد گرفت.

  جوشکاران و ارزیابی آنها

  کلیه جوشکارانی که درنظر است در پروژه بکار گرفته شوند بایستی در آزمایش جوشکاری براساس استاندارد (API 1104) مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از تایید و صدور کارت و مجوز جوشکاری در اجرای پروژه بکار گرفته شوند.

  جفت کردن لوله ها برای جوشکاری

  برای جفت کردن لوله های تا قطر ۱۶ اینچ میتوان از گیره یا بستهای داخلی یا خارجی استفاده نمود و برای قطرهای ۱۶ اینچ و بیشتر بایستی از گیره با بستهای داخلی استفاده شود.

  در مواردی که استفاده از گیره داخلی امکان پذیر نباشد با تایید مهندس یا نماینده او از گیره خارجی میتوان استفاده کرد.

  روش جوشکاری

  در صورتی که در زمان جوشکاری دمای محیط کمتر از ۵ درجه سانتیگراد باشد، بایستی ۵ سانتیمتر ازهر دو لوله و یا اتصالاتی که باید جوش داده شوند با وسیله مناسبی حرارت داده شده بطوری که دمای آن قسمت از لوله بقرار ذیل باشد.

  الف – لوله با ضخامت جداره تا ۲۷۵/۰ اینچ ۵۰ درجه سانتیگراد.

  جوشکاری فلنج ها و اتصالات :

  در موقع جوشکاری فلنجهای جوشی (WELDING NECK FLANGES) به لوله ها کیفیت جوشها مشابه کیفیت جوشهای روی خط لوله اصلی خواهند بود.

  اگر قطر داخلی لوله با قطر داخلی گلوگاه فلنج اختلاف داشته باشد و این اختلاف بیش از اینچ باشد باید قطر کوچکتر تا اندازه قطر بزرگتر با شیب ۳ به ۱ سنگ زده شود تا لبه پخ با پخ لوله‌ای که به آن جوش میشود مساوی گردد.

  استاندارد قبولی جوشها

  استاندارد قبولی جوشها براساس استاندارد API 1104 خواهد بود. ولی برای تشریح بیشتر به موارد زیر اشاره می شود.

  • میزان و نوع عیب از طریق آزمایشات غیرمخرب و بازرسی چشمی معین می شود.
  • عیوبی که مشاهده میشود باید در فرمهائی که مورد تایید مهندس یا نماینده اوست گزارش شوند.
  عایقکاری

  بطور کلی عایقکاری لوله ها به دو روش گرم یا سرد انجام میگیرد. نوارهای عایقکاری باید در بسته بندی اولیه و دور از تابش خورشید، رطوبت و گرد و خاک در محل خشک و سرپوشیده بدون آنکه با زمین تماس مستقیم داشته باشند نگهداری شوند. در صورت چیدن نوارها برروی هم ارتفاع حلقه ها در یک ستون نباید بیش از ۲ متر باشد.

  پاسهای پرکنی

  اگر الکترود قدری حرکت دایره ای یا پله ای داشته باشد، خصوصاً در ساعت
  ۱۲ تا ۲ ، ۱۲ تا ۱۰ ، ۴ تا ۶ و ۸ تا ۶ ، در آن صورت جوش بقدر کافی تخت و بدون بریدگی کناره وآخال سرباره خواهد شد. بعد از جوشکاری هرپاس برای پاک کردن سرباره ازبرس برقی کاسه ای استفاده می شود.

  انتخاب قطر الکترود به قطر و ضخامت دیواره لولـه بستگی دارد.

  پیش گرمایش

  در جوشکاری با الکترود روپوش قلیائی با محتوای هیدروژن کم خطر ترک خوردن ناشی از هیدروژن کمتر است (نسبت به الکترودهای روپوش سلولزی).

  معهذا پیش گرمایش با درجه حرارت ۱۰۰ درجه سانتیگراد ، خصوصاً برای جوشکاری لولـه جدار ضخیم فولادهای مستعد به سخت شدن ، توصیه می شود.

  تکنیک جوشکاری

  پاس خطی یا پاس ریشه

  اگر جوشکاری پاس ریشه با الکترود روپوش سلولزی مجاز نباشد، درآنصورت می‌توان با الکترود E8018-G پاس یک تمام لولـه‌های خط لولـه را جوشکاری نمود.

  برای کاهش پیچیدگی و حفظ فاصله دو لبه بصورت یکنواخت، لازم است دو یا چند جوشکار بطور همزمان جوشکاری نمایند.

  خط لوله ساحلی – دریایی

  برای آشناسائی با خط لوله ساحلی – دریایی، توضیحات مختصری راجع به یک خط لوله ۲۴ اینچ انتقال مایعات گازی (CONDENSATE) از خشکی به گوی شناور مستقر در خلیج فارس به فاصله ۱۲۱۶ متری از ساحل داده می‌شود.

  ردیف تراکم (Class Location)

  طبق مفاد مقررات خطوط لولـه انتقال گاز طبیعی شرکت ملی گاز ایران واحد ردیف تراکم از منطقه ای به عرض ۵۰۰ متر که محور خط لولـه در وسط آن قرار گرفته باشد (یا ۲۵۰ متر از طرفین خط لولـه) و بطول یک کیلومتر در امتداد خطوط لولـه تشکیل میشود.

  مناطق از نظر تراکم واحدهای مسکونی بشرح زیر به چهار ردیف تقسیم می‌شوند:

  هر واحد ردیف تراکم در خارج از محدوده شهرها و شهرک ها که تعداد واحدهای ساختمانی بمنظور سکونت افراد در آن ۸ و یاکمتر باشد ردیف ۱ نامیده میشود.
   
  wfaejoosh از این پست تشکر کرده است.

به اشتراک بگذارید