جوشکاری با قوس الکتریکی دستی (smaw)

شروع موضوع توسط ejosh ‏9 آوریل 2017 در انجمن بازرسی جوش (عمومی)

 1. ejosh

  ejosh Administrator عضو کادر مدیریت

  تاریخ عضویت:
  ‏9 آوریل 2017
  ارسال ها:
  35
  تشکر شده:
  20
  جوشکاری با قوس الکتریکی دستی (SMAW)

  در جوشکاری با قوس الکتریکی دستی که گاهی تحت عنوان STICK WELDING نامیده می شود، حرارت شدید حاصل از قوس الکتریکی موجب ذوب فلز و تشکیل جوش می گردد.

  این نوع جوشکاری یکی از قدیمی ترین و متداول ترین فرآیند های جوشکاری است و اگر چه اغلب برای اتصال آهن و فولادهای کم کربن مورد استفاده قرار می گیرد، برای تعمیرات نیز مناسب می باشد. زیرا دستگاههای جوشکاری مورد استفاده نسبتاً ارزان بوده، به راحتی راه اندازی و مورد استفاده قرار می گرفته و برای جوشکاری انواع فلزات به کار می روند.

  چگونه این فرآیند کار می کند؟

  جوشکاری با قوس الکتریکی محافظت شده که با علامت اختصار SMAW نشان داده می شود. یکی از فرآیندهای متداول جوشکاری با قوس الکتریکی می باشد. وسایل عمده جوشکاری با قوش الکتریکی متشکل از یک منبع انرژی الکتریکی (دستگاه جوش)، دو کابل یکی کابل الکترود و دیگری کابل برگشت (کابل اتصال به قطعه کار)، انبر الکترود گیر و یک الکترود پوشش دار می باشد، شدت جریان حاصل از ماشین جوشکاری برای ایجاد قوس الکتریکی بین نوک الکترود و قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد و در نتیجه قطعه کار قسمتی از مدار جوشکاری محسوب می شود.

  جوشکاری با تماس دادن نوک الکترود به قطعه کار و حفظ فاصله به اندازه مغری الکترود مصرفی شروع می شود. این عمل موجب تشکیل قوس و تولید حرارت تا 5550 خواهد شد.

  حرارت شدید حاصل از قوس الکتریکی قطعه کار را ذوب نموده، همچنین موجب ذوب مغزی الکترود مصرفی می شود. مغزی الکترود ذوب شده تشکیل فلز جوش را می دهد و بر اثر تجزیه، روپوش شیمیایی گاز محافظتی تشکیل داده و ناحیه کذاب را محافظت می نماید.

  منظور از حفاظت، توده ای از گازهای تولید شده هستند که در اثر ذوب روپوش الکترود در اطراف قوس الکتریکی تشکیل می شوند. گاز محافظ حوضچه مذاب را از عوامل جوی ماننداکسیژن و نیتروژن محافظت

  می نماید.

  چنانچه حوضچه مذاب توسط گازهای حاصل از روپوش شیمیایی محافظت نگردد، جوش حاصله اکسیده و نیتراته شده و در نتیجه جوش شکننده و ضعیف می گردد و سایر مواد حاصل از سوختن روپوش شیمیایی گل جوش را تشکیل می دهند که مانع سرد شدن سریع جوش شده و از تغییر آلیاژ و آلودگی آن جلوگیری می کند.

  بخشی از گازهای محافظ تولید شده بر اثر سوختن روپوش شیمیایی، در نواحی قوس الکتریکی یونیزه می شود که موجب افزایش قابلیت هدایت الکتریکی و استقرار قوس می گردد. به منظور بهبود کیفیت جوش، برخی از الکترودها دارای مواد مخصوصی مانند اکسید زدا می باشند که موجب تصفیه فلز جوش می شوند و یا دارای مواد آلیاژی هستند که ترکیبات فلز جوش را تغییر می دهند.

  چنانچه نحوه جوشکاری به طور دقیق انجام شود، استحکام جوش حاصله توسط SMAW به اندازه فلز و یا قوی تر از آن خواهد بود.

  ولتاژ و شدت جریا ن جوشکاری

  قوس الکتریکی برای جوشکاری به وسیله جریان مستقیم (D. C) و یا جریان برق متناوب (A. C) به دست می اید. ولتاژ جوشکاری مقدار فشار الکتریکی است که موجب انتقال شدت جریان می شود. شدت جریان جوشکاری به وسیله آمپر اندازه گیری می شود که فقط در هنگام تشکیل قوس الکتریکی و ضمن جوشکاری و جود دارد. بدون قوس الکتریکی به دلیل باز بودن مدار هیچ گونه شدت جریانی وجود نخواهد داشت.

  ولتاژ قوس الکتریکی و ولتاژ مدار باز، دو نوع از انواع ولتاژ های جوشکاری هستند که باید با آنها آشنایی پیدا کرد. ولتاژ قوس الکتریکی را گاهی ولتاژ مدار بسته و یا ولتاژ کار می نامند. ولتاژ قوس الکتریکی ولتاژی است که در مدار جوشکاری وقتی که قوس ایجاد شده و عمل جوشکاری انجام گیرد ظاهر می شود. ولتاژ قوس الکتریکی معمولاً بین 15 تا 40 ولت می باشد که با کوتاه و بلند شدن طول قوس مقدار آن تغییر می یابد.
   
 2. emilyfarahi

  emilyfarahi New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏7 مارس 2020
  ارسال ها:
  20
  تشکر شده:
  2
  جنسیت:
  زن
  شغل:
  آرایشگر
  محل سکونت:
  تهران
  پیشنهاد من برای تعمیر و سرویس انواع لوازم خانگی و تلویزیون و تعمیر چیلر و کولر گازی استفاده از سرویسکاران مجرب تهران سرویس هست که کارشون خیلی خوبه...
  شماره تماس: 44895521
   

به اشتراک بگذارید