توانبخشی چیست و چه شاخه هایی دارد

شروع موضوع توسط amirir ‏12 فوریه 2020 در انجمن سایر مباحث متفرقه

 1. amirir

  amirir New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏12 فوریه 2020
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  جنسیت:
  مرد
  توانبخشی چه می باشد و چه شاخه هایی داراست
  بازتوانی یا همان توانبخشی ( Rehabilitation ) فرایند و روشی است که اشخاص بیمار را یاری می نماید , تا مجدد توانایی و قدرت خویش را بدست آورده و بتوانند به زمان پیش از بیماری یا جراحت بازگردند .
  توانبخشی و فیزیوتراپی اساسا بدین اشخاص یاری می نماید تا بتوانند روحیه خویش را به تا قبل از این اتفاق ها باز گردانند , و استقلال خویش را همانند گذشته به دست آورند . تا بتوانند با اقتدار بیشتری در قبال معضلات و مشکلات رویا رویی کنند .
  یکی‌از از طریق های دوچندان عالی برای بهره مندی از مزیت های توانبخشی به کار گیری از سرویس های توانبخشی و فیزیوتراپی در خانه می‌باشد که درین روش به جای اینکه بیمار به کلینیک و مراکز فیزیوتراپی مراجعه کند ، فیزیوتراپی در خانه مریض انجام می شود و دیگر نیاز نمی باشد مریض به مرکز ها توانبخشی و فیزیوتراپی مراجعه نماید بلکه متخصص های توانبخشی به خانه مریض مراجعه می نمایند و معالجه را برای مریض شروع میکنند .

  شاخه های توانبخشی :
  • فیزیوتراپی
  • توانبخشی
  • شنوایی سنجی
  • کاردرمانی
  • بینایی سنجی
  • گفتار درمانی
  • طب فیزیک و توانبخشی
  • ارتوپدی فنی
  • فیزیوتراپی

  در‌این نحوه درمانی برای توانبخشی نیاز به به کارگیری از امکانات مکانیکی , جریان های الکتریکی , تمرینات ورزشی و . . هست . با معالجه از روش فیزیوتراپی می شود به راحتی مشکلات و عارضه های ماهیچه ای , اختلالات عصبی و اسکلتی را درمان کرد.
  فیزیوتراپی یکی از چندین شاخه توانبخشی در علم پزشکی و طبابت می باشد . از این رو اهمیت دوچندان بیشتری در دانش طبی برای این حرفه قائل می‌باشند . کلیه شاخه های بازتوانی اصولا نوعی بهبود وضعیت مریض و کاهش درد در‌این اشخاص است .
  اشخاصی که در موضوع فیزیوتراپی تحصیلات تکمیلی خویش را به اتمام میرسانند , توانمند میباشند به بیماران متعددی یاری نمایند تا علاوه بر التیام درد , آنها‌را برای شروع مجدد زندگی امیدوار نمایند .

  فواید فیزیوتراپی :
  اساسا افرادی میتوانند از فواید این نحوه درمانی را بهره مند شوند , که تحت نظر اشخاص کارشناس مبادرت به انجام خدمات فیزیوتراپی نموده باشند . چه بسا افرادی که عشق و علاقه خاصی به توانبخشی و فیزیوتراپی در خانه دارند هم , می بایست زیر نظر اشخاص کارشناس قرار گیرند . در‌این حالت است که میتوانند بعداز سپری شد زمان وقتی شاهد نتیجه مناسب فیزیوتراپی باشند .
  فواید فیزیوتراپی و توانبخشی وقتی قابل لمس و تماشا خواهد بود که شخص مریض بهبود یافته باشد . یا درد کمتری را در عضو آسیب دیده خویش احساس کرده‌باشد . صرفا در‌این‌صورت است که میتوانیم بگوییم این روش و نوع درمانی اثر گذار و سودمند بوده است .

  توانبخشی :
  این نوع درمانی فلسفه ای مختص با خویش به همراه داراست . موضوع اساسی در زندگی که آدم را برای ادامه حیات امیدوار می نماید . اساسی با این مضمون ( در حالتی‌که دست وجود ندارد , پا است . در‌صورتی‌که توان جنبش وجود ندارد , گویش و اندیشه میباشد . در شرایطی که احساس بینایی وجود ندارد , شم شنوایی و لامسه است . و بالاخره , در شرایطی‌که تندرستی وجود ندارد , آرزو به زندگی هست! ( .
  . به زبان بی آلایش تر می‌توانیم ابلاغ نماییم توانبخشی اساسا نوعی آرزو به زندگی برای شخص ناتوانی است که از معاش روی برگردانده است . افزون بر آن مهیا نمودن جامعه برای پذیرفتن این اشخاص علیل که خویش را در گوشه های زندگی مخفی نموده اند .
   

به اشتراک بگذارید