تعاریف واژگان ثبت شرکت

شروع موضوع توسط fekre ‏15 آوریل 2019 در انجمن معرفی سایر سایت ها

 1. fekre

  fekre New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏28 اکتبر 2018
  ارسال ها:
  22
  تشکر شده:
  0
  هر کسی می تواند روزی تصمیم بگیرد که شرکت خودش را راه اندازی کند. برای تاسیس شرکت در ابتدای امر، باید با واژگان و اصطلاحات ثبت شرکت آشنا باشید.
  در این مقاله به بررسی این مسئله مهم پرداخته و اصطلاحات لازم را توضیح می دهیم .
  • اشخاص حقیقی و حقوقی
  الف- شخصیت حقیقی ( طبیعی ) :
  به آحاد و افراد انسان اطلاق می شود. هویت شخص حقیقی با ثبت نام و مشخصات او در ثبت احوال تحقق می یابد. شخصیت انسان با تولد او آغاز و با مرگ پایان می یابد.
  در واقع اهلیت انسان دوره تولد تا مرگ را شامل می شود و اهلیت برای دارا شدن حقوق، چیزی جز داشتن شخصیت نیست . بر این اساس، انسان در دوره جنینی فاقد شخصیت مستقل است ، اما دارای شخصیت اعتباری است که بر اساس آن می تواند حتی قبل از تولید تحت شرایطی صاحب حق شود، مانند حق ارث بردن جنین یا وصیت به نفع جنین .
  اهلیت را نیز می توان به معنای توانایی دارا شدن حق و اجرای حق تعریف نمود که بر دو نوع است :
  * اهلیت تمتع ( مدنی ) : توانایی قانونی برای دارا شدن حق که با تولد انسان آغاز می شود و با مرگ پایان می یابد.
  * اهلیت استیفاء ( قانونی ) : توانایی اجرای حق که فرد قدرت دخل و تصرف و انتقال مال را پیدا می کند. داشتن اهلیت قانونی به معنای بالغ و عاقل و رشید بودن فرد است . ( موضوع مواد 210 تا 212 قانون مدنی )
  ب- شخصیت حقوقی :
  در اجتماع برخی گروه ها ، جمعیت ها ، موسسات و سازمان ها دارای اموال ، حقوق و تکالیفی هستند که به کلی از دارایی و حقوق و تکالیف افرادی که آن ها را تشکیل داده اند، جداست. اینان به نام و برای خود با افراد قراردادهایی منعقد می کنند و اعمال حقوقی انجام می دهند یا برای دفاع از حقوق خود در مراجع رسیدگی اقامه دعوا می کنند یا طرف دعوا قرار می گیرند و ممکن است مسئولیت پیدا کنند. در اصطلاح حقوق، این قبیل گروه ها ، جمعیت ها و موسسات را که دارای شخصیت حقوقی هستند و از لحاظ حقوقی وجودی جدا از تشکیل دهندگان خود دارند، شخص حقوقی می نامند. اشخاص حقوقی معمولاَ از اجتماع و تشکیل اشخاص طبیعی که برای هدف معینی همکاری می کنند ، تشکیل می شود.

  ثبت شرکت
   

به اشتراک بگذارید