تست رادیوگرافی جوش

شروع موضوع توسط mahsabk ‏16 می 2017 در انجمن تست رادیوگرفی صنعتی (RT)

 1. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  20
  جنسیت:
  زن
  تست جوش رادیوگرافی و تست جوش التراسونیک دو روش رایج تست غیر مخرب NDT می باشند که برای تشخیص ناپیوستگی ها در درون ساختار جوش مورد استفاده است. فواید آشکار هر دو روش فوق به یکپارچگی داخلی جوش بدون از بین بردن جوش کمک بسزایی می کند. در این مقال در مورد تست رادیوگرافی جوش برای شما توضیحاتی خواهیم داد.

  تست رادیوگرافی
  تست رادیوگرافی RT معمولا برای آزمایش اتصالات جوش داده شده مناسب می باشد که از هر دو طرف قابل دسترس است به استثنای تکنیک تصویر دو جداره که در برخی لوله ها استفاد می شود. تست رادیوگرافی جوش روشی کند و پر هزینه است اما یک روش قابل اعتماد برای تشخیص تخلخل، آخال، ترک، و حفره در فضای داخلی جوش است.

  بازرسی جوش RT با استفاده از اشعه ایکس و اشعه گاما انجام می شود که اشعه ایکس توسط تیوب اشعه ایکس و اشعه گاما توسط ایزوتوپ رادیواکتیو تولید میشود. اصول اساسی بازرسی جوش رادیوگرافی همانند رادیوگرافی پزشکی می باشد. شعشعات نافذ از طریق یک جسم جامد عبور می کنند و تصویری از اجزای داخلی جسم مورد آزمایش بر روی فیلم رادیوگرافی ایجاد می کند.

  مقدار انرژی جذب شده توسط جسم بستگی به ضخامت و چگالی آن دارد بنابراین در محل هایی که دچار ناپیوستگی هستند میزان جذب اشعه کمتر بوده بنابراین زمانی که فیلم رادیوگرافی جوش توسعه داده می شود این نقاط تاریک خواهد بود. مناطقی که انرژی کمتر جذب می کنند در فیلم روشن تر خواهند بود.

  بنابراین در مناطقی از جسم که ضخامت به واسطه ناپیوستکی مانند تخلخل و یا ترک تغییر کرده است به صورت خطوط تیره در فیلم ظاهر می شود. آخال چگالی کم، مانند سرباره، به صورت مناطق تیره در فیلم ظاهر می شود، در حالی که آخال چگالی بالا، مانند تنگستن، به صورت مناطق با نور روشن ظاهر می شود.

  تفسیر فیلم تست رادیوگرافی جوش
  با مشاهده شکل جوش و تفاوت های چگالی جوش در فیلم رادیوگرافی تمام ناپیوستگی ها شناسایی می شوند. رکورد دائمی فیلم از کیفیت جوش برای کارشناس خبره و آموزش دیده بسیار راحت خواهد بود. تنها یک کارشناس ماهر مب تواند تست رادیوگرافی جوش را انجام داده و تصاویر آن را تفسیر کند زیرا نفسیر تست رادیوگرافی جوش اشتباه می تواند باعث اتلاف هزینه و تداخل جدی در تولید شود و به دلیل آنکه اشعه ایکس و گاما نا مرئی هستند می تواند آسیب و تلفات به همراه داشته باشد.

  منبع: http://karenweld.com/تست-رادیوگرافی-جوش/
   
  آخرین ویرایش: ‏16 می 2017
 2. zakaria20

  zakaria20 New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2017
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  مقاله نویس
  محل سکونت:
  فایل مارکت
  مقاله خوبی بود
   

به اشتراک بگذارید