بازرسی چشمی جوش

شروع موضوع توسط mahsabk ‏18 آوریل 2017 در انجمن تست چشمی جوش (VT)

 1. mahsabk

  mahsabk Member

  تاریخ عضویت:
  ‏18 آوریل 2017
  ارسال ها:
  44
  تشکر شده:
  20
  جنسیت:
  زن
  تست ویژوال (VT) یا همان بازرسی چشمی جوش vt از ابتدایی ترین، کم هزینه ترین و ساده ترین روش های بازرسی جوش می باشد که البته به علت ماهیت پیشگیرانه بودن بسیار موثر و کاربردی در کیفیت جوشکاری د رسازه ها و دستگا هها می باشد. شاید بازرسی چشمی جوش به نظر آسان بیاید اما بازرس جوش که تست وبژوال را انجام می دهد باید بسیار با تجربه تیز بین و متخصص باشد تا بتواند کیفیت جوش را تضمین کند.در واقع بازرسی جوش به روش چشمی vt متداول ترین و گسترده ترین روش می باشد گه می تواند به صورت مستقیم چشمی و بیا استفاده از ابزارهایی برای دید بهتر استفاده کند و در واقع مکمل روش های دیگر تست غیر مخرب جوش می باشد.

  کاربرد بازرسی چشمی جوش
  بازرس در بازرسی چشمی جوش vt به بررسی حضور ناهنجاری سطح و انطباق آنها با مشخصه های خاصی می پردازد. شامل مشاهدات بصری از سطح یک جسم آزمون برای ارزیابی حضور ناپیوستگی سطحی. بازرسی چشمی جوشVT ممکن است با مشاهده مستقیم، با استفاده از خط دید چشم، و یا با استفاده از ابزارهای نوری مانند ذره بین، آینه، boroscopes، دستگاه های شارژ همراه (CCD ها) و سیستم مشاهده به کمک کامپیوتر (کنترل از راه دور ) خوردگی، بی نظمی در اندازه بخش ها، آسیب های فیزیکی و ترک تنها برخی از ناپیوستگی تشخیص دهد.

  بازرسی فنی جوش به روش چشمی را نباید دست کم گرفت زیرا عیوب جوش در زمان یافت و برطرف می شود در نتیجه کاهش هزینه قابل توجهی را در بر خواهد داشت. بطوری که نشان داده شده است بسیاری از عیوبی که بعدها با تست غیر مخرب جوش با تست های پیشرفته تری کشف می شوند، با برنامه بازرسی چشمی جوش vt قبل از جوشکاری، حین جوشکاری و بعد از عملیات جوشکاری به راحتی قابل کشف می باشند. سازندگان فواید یک سیستم کیفیتی که بازرسی چشمی منظمی داشته است را بخوبی درک کرده اند.

  تابیدن نور مناسب به سطح مورد بررسی از ضروریات بازرسی چشمی جوش vt می باشد زیرا برخی از عیوب تنها زیر نور مناسب نمایان می شوند و بازرسی جوش را موفقیت آمیز می کنند. انطباق جوش با نقشه مهندسی مربوطه اهمیت بالایی دارد و جوشکار باید بهترین کار خود را در هنگام جوش کاری ارائه دهد تا بیشترین انطباق وجود داشته باشد. داشتن دانش کافی در مورد کدها و استاندارد های جوشکاری و توانایی تشخیص مواد پایه و مصرفی مطابق با مدارک و نشانه‌ها اندازه گیری ابعاد و تلرانس‌ها ، فیت‌آپ شدن مناسب، آماده‌سازی، فرآیند، محل‌ها، پیش‌گرمایش جوش و پارامتر‌های جوش‌کاری از الزاماتی است که یک بازرس جوش در بازرسی چشمی جوش باید آنها را رعایت کند.
   

به اشتراک بگذارید