اثر فوت یکی از شرکا پس از ثبت شرکت های تجاری

شروع موضوع توسط fekre ‏16 آوریل 2019 در انجمن معرفی سایر سایت ها

 1. fekre

  fekre New Member

  تاریخ عضویت:
  ‏28 اکتبر 2018
  ارسال ها:
  28
  تشکر شده:
  0
  یکی از امتیازات فرض شخصیت حقوقی برای شرکت تجاری ، قطع ارتباط عمر شرکت با عمر پدیدآورندگان آن است. بنابراین منطقی به نظر می رسد که اصولاَ فوت شریک در ادامه حیات شرکت بی اثر باشد و صرفاَ سازوکارهایی برای دفع زیان احتمالی ناشی از تحمیل شریک ناخواسته به شرکت – یعنی ورثه شریک متوفی - پیش بینی گردد . ذیلاَ به توضیح بیشتر این مطلب می پردازیم.
  فوت شریک در شرکت با مسئولیت محدود
  قانون تجارت در مورد شرکت با مسئولیت محدود فقط در مقام بیان اسباب انحلال در بند " د " ماده 114 فوت یکی از شرکا را در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده باشد موجب انحلال شرکت دانسته است. بنابراین در صورت سکوت اساسنامه فوت شریک تاثیری در حیات شرکت و نحوه اداره شرکت ندارد. باید افزود که در فوت خصوصیتی نیست. بنابراین ، همین احکام در صورت وقوع انتقال قهری به سبب مصادره اموال نیز جاری است.

  فوت سهامدار در شرکت سهامی
  در شرکت سهامی ، مرگ و میر سهامداران کمترین اثری بر شرکت ندارد و به نظر می رسد حتی نتوان در هنگام تاسیس شرکت در اساسنامه و یا با اصلاح اساسنامه ، بندی متضمن پایان عمر شرکت با مرگ یکی از سهامداران وارد ساخت. بدیهی است در شرکت هایی با شرکای فراوان نظیر شرکت های سهامی عام ، چنین زیانی متصور نیست.
  فوت شخص ، موجب انتقال قهری اموال متوفی به ورثه می شود . بنابراین ورثه شخص سهامدار پس از فوت او به قائم مقامی از متوفی، جزو سهامداران شرکت می شوند و دارای همان حقوقی که متوفی در شرکت داشت ، مانند حق دادن رای و حق اخذ سود می باشند.

  چند نکته :
  - در شرکت سهامی خاص، در صورت فوت سهامداران ، بایستی در اولین زمان ممکن، تعداد سهام آن ها تعیین تکلیف شود.
  - از آن جایی که سهام اشخاص حقیقی جزو دارایی های آن ها به حساب می آید ، لذا در صورت فوت سهامدار، سهام وی باید مانند سایر اموال آن شخص میان ورثه قانونی او تقسیم شود.
  - برای تعیین نحوه تقسیم سهام متوفی، می بایست ورثه با مراجعه به اداره دارایی، مبلغ قانونی مالیات بر ارث را پرداخت نمایند.
  - در گواهی حصر وراثت ، نحوه تقسیم سهام متوفی بین وارثین تعیین شده است .
  - سهامداران شرکت بایستی به همراه وارثین متوفی صورتجلسه ای مبنی بر انتقال سهام متوفی تنظیم نمایند و پس از آن به اداره دارایی مراجعه نموده و اقدامات لازم را برای دریافت گواهی نقل و انتقال سهام انجام دهند.
  - پس از دریافت گواهی نقل و انتقال سهام ، بایستی اداره ثبت شرکت ها را نیز با تنظیم صورتجلسه ای از این انتقال سهام مطلع سازند و صورتجلسه را به ضمیمه مدارک شناسایی وارثان و همین طور تصویر گواهی مالیات بر ارث و تصویر برگه حصر وراثت ، به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایند.

  ثبت شرکت ها
   

به اشتراک بگذارید